Wyszukiwanie zaawansowane
we found 0 results
Your search results

Wynajem pokoju a podatki

Dodane przez admin dnia 26 września 2019
| 0

Wrzesień i październik to miesiące, w których ostatni studenci szukają pokoju lub mieszkania do wynajęcia na okres studiów. Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się nieużywany pokój lub mamy puste mieszkanie to warto wykorzystać ten okres. Należy jednak pamiętać o odprowadzeniu podatku.

Jak płacić?

Opodatkowanie za wynajem pokoju lub mieszkania można uiścić w formie ryczałtu lub podatku na zasadach ogólnych. Zmiana formy opodatkowania jest możliwa, ale jedynie przez pierwsze dni roku, do 20 stycznia. Podatek płacimy od różnicy przychodów (czynszu, jaki otrzymujemy od od osoby wynajmującej mieszkanie lub pokój) oraz kosztów (media, koszty remontów i inne). Jak należy rozliczać się z urzędem skarbowym?

Jak się rozliczyć?

W ciągu roku nie trzeba wypełniać żadnych wniosków. Pod koniec roku w zeznaniu PIT należy wskazać wszystkie przychody i koszty z tytułu najmu. Z podatku zwolnione są osoby, które nie mają innych dochodów oprócz tych z tytułu najmu i ich wysokość nie przekracza 3 tys. zł. Dzieje się tak również, gdy jeśli pokój lub mieszkanie jest wynajmowane nieodpłatnie członkom najbliższej rodziny. Jeśli nie zgłosimy osiągniętych przychodów z najmu to urząd skarbowy naliczy podatek z karnymi odsetkami i karą, która może wynieść od 130 zł do nawet 27 tys. zł.

Compare Listings