Wyszukiwanie zaawansowane
we found 0 results
Your search results

Zielona energia w naszym domu

Dodane przez admin dnia 15 maja 2019
| 0

Oszczędzanie energii jest w dzisiejszych czasach bardzo popularne, gdyż dzięki temu oszczędzamy środowisko i oszczędzamy pieniądze. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w domach staje się montowanie instalacji służących do odzyskiwania energii naturalnej. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest montowanie paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

Zalety energii słonecznej

Energia słoneczna jest darmowa i nawet w Polsce tą energię opłaca się przetważać i spożytkować na dwa podstawowe sposoby. Za pomocą kolektorów słonecznych przetworzone w energię promienie słoneczne pozwalają nam najczęściej na podgrzewanie wody użytkowej, co pozwala oszczędzać prąd lub gaz. Drugim sposobem na wykorzystanie energii słonecznej jest przetworzenie jej na prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Nie ma możliwości magazynowania nadmiaru energii, jednak jej nadmiar trafia do sieci energetycznej, za co dostaniemy dodatkowe środki pieniężne. Jest to bardzo opłacalne zarówno dla dostawcy energii jak i klienta.

Budowa i zadania

Kolektory słoneczne są stosowane już od wielu lat w dwóch wersjach: płaskim i próżniowym. Różnica między nimi jest taka, że kolektory płaski wytworzy więcej ciepła niż próżniowy w lecie, ale mniej w zimie, a ciepło z kolektora próżniowego jest podobne w każdej porze roku. Słońce nagrzewa kolektor, który z kolei nagrzewa wodę w naszym domu. Kolektor służy głównie do ogrzewania wody a ogniwa fotowoltaiczne służą do wytwarzania prądu. Są one znane już od dłuższego czasu w małych urządzeniach, jak na przykład kalkulatory, jednak dopiero od niedawna są stosowane na domach w dużej ilości w postaci paneli. Pod wpływem promieni słonecznych panele wytwarzają prąd stały, który następnie jest przekształcany na prąd zmienny. Następnie wytworzony prąd zasila urządzenia domowe lub jest oddawany do sieci energetycznej w zamian za mniejsze rachunki.

Podsumowując

W naszej strefie klimatycznej opłaca się instalowanie paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych, gdyż ilość energii słonecznej jest duża, pomimo nierównomiernej ilości promieni słonecznych w zależności od pory roku. Koszt paneli lub kolektorów wraz z instalacją zwróci się bardzo szybko.

Compare Listings