Wyszukiwanie zaawansowane
we found 0 results
Your search results

Instalacja elektryczna w domu

Dodane przez admin dnia 24 kwietnia 2019
| 0

Ogromna większość domów zawiera w sobie odpowiednią instalację energetyczną. Montuje się ją gdy dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym, najczęściej w obecności przyszłych domowników. O czym należy pamiętać przy wyborze i projektowaniu instalacji elektrycznej?

Podłączenie

W pierwszej kolejności należy zdecydować o odpowiedniej mocy przyłączeniowej do sieci energetycznej. Domy jednorodzinne są najczęściej zaliczane do grupy IV (moc ponad 40 kW) lub grupy V (moc do 40 kW), zabezpieczone przedlicznikowo do 63 A. Dom jest podłączany do sieci poprzez tablicę złączową i tablicę licznikową znajdujące się przy ogrodzeniu. Następnie prąd kablem jest transportowany do rozdzielnicy, montowanej w budynku, która rozprowadza prąd po całej nieruchomości. W rozdzielnicy zawarte są również dodatkowe bezpieczniki i inne zabezpieczenia, które zabezpieczają instalację energetyczną.

Wykonanie

Instalacja elektryczna w każdym domu musi zostać zaprojektowana przez profesjonalnego fachowca, który posiada wszystkie odpowiednie uprawnienia. Podczas wykonywania instalacji należy trzymać się planu i notować każdą zmianę w projekcie. Instalacja elektryczna doprowadza prąd do grup gniazd wtyczkowych, do punktów oświetlenia oraz do pojedynczych urządzeń wymagających większej mocy, takich jak kocioł centralnego ogrzewania lub hydroforu. Każdy obwód musi być odpowiednio zabezpieczony przed zwarciem.

Podsumowując

Odpowiedni montaż instalacji elektrycznej w oparciu o projekt wykonany przez fachowca jest niezbędny dla każdego domu. Odpowiednie podłączenie i wykonanie pozwoli na użytkowanie jej bez żadnych komplikacji.

Compare Listings